Sponsorlu Bağlantı

Mineral Eksikliği ve Tırnakta Kırılmalar

Mineral Eksikliği Tırnakta Kırılmalara Neden Oluyor

Bir çok hastalığa işaret eden tırnak kırılmaları dikkat edilmesi gereken ciddi bir konudur. Bu hastalıkların başında vitamin ve mineral eksikliği gelir. Bu sorunlardan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar; Beslenmenize dikkat edin, çoraplarınızı her gün değiştirin, terliksiz dolaşmayın, el ve ayak bakımınıza özen gösterin.

Sağlıklı tırnakların belli başlı işaretleri şunlardır. Sağlıklı tırnaklar, saydam ve bombeli görünümlü, pembe renkli olup, haftada bir milimetre kadar uzarlar. Tırnaklarımız, parmaklarımızı dış etkenlerden korumasının yanı sıra cisimleri daha güçlü kavramamızı sağlar. Tırnakların uzamaması, yumuşaması ve kırılması, mor, sarı ve yeşil renklerde olması, enine ya da boyuna çizgiler oluşması hastalık belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantı

Tırnaklarınız Neden Kırılır?

Tavsiye Yazı

Tırnak kırılması pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Bunların başında vitamin ve mineral eksikliği gelir. Diğer nedenleri ise şöyle sıralamak mümkündür. Enfeksiyon, metabolizma, hormon, dolaşım ve solunum yolu hastalıklarıdır. Mineral eksikliği denildiğinde, demir eksikliği aklımıza gelmelidir. Tırnak kırılmasına yol açan diğer eksiklikler de şunlardır.

Sponsorlu Bağlantı

Mineraller, kalsiyum, magnezyum ve çinkodur. Ayrıca tırnak mantarı da dikkat edilmesi gereken, ciddi inatçı enfeksiyonlardır. Tırnak mantarının başlıca bulaşma kaynaklarını şöyle sıralamak mümkündür. Yüzme havuzu, plaj, sauna, hamam, manikür ve pedikür malzemelerinin özensiz kullanımıdır. Mantar bulaşan tırnak önce pembe ve canlı rengini yitirir, sarı bir renk alır, zamanla yumuşar ve kırılır.

Sponsorlu Bağlantı

Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak ve onları korumak için dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Özellikle tırnaklarınızı fazla uzatmayın, keserken de derinden kesmeyin. El ve ayaklarınızı ıslak ve nemli bırakmayın. Elde bulaşık yıkamanız gerektiğinde mutlaka eldiven kullanın. Hamam, sauna, plaj ve yüzme havuzu gibi yerlerde yalın ayak dolaşmayın, mutlaka terlik giyin. Ayaklarınızı sıkan ayakkabı giymeyin ve mutlaka çorap giyin. Çoraplarınızın pamuklu olmasına özen gösterin ve her gün değiştirin. Her türlü sağlık sorunlarının en önemli maddesi olan beslenmenize dikkat edin. Dengeli beslenin ve bol bol meyve tüketin.

Manikür ve pedikür malzemelerinizi kimseyle ortak kullanmayın. Oje tırnaklarınızı havasız bırakarak, aseton ise doğrudan kimyasal etkisiyle tırnakların çabuk kırılmasına yol açar. Sağlıklı ve mutlu günler…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!