Sponsorlu Bağlantı

Nasrettin Hocadan Komik Fıkralar

Varsın Yıkasınlar

Hoca bir gün göl kenarında karısıyla birlikte çamaşır yıkamaya gider. Tam işe başlayacakları sırada bir karga gelir ve sabunu kaptığı gibi havalanır. Karısı, “Yetiş efendi sabunu kuş kaptı” dediyse de Hoca kılını bile kıpırdatmaz. “Telaşlanma karıcığım,” der “Baksana simsiyah olmuş zavallı, o bizden daha kirli, varsın temizlensin.”

Ya Secdeye Varırsa

Nasreddin Hoca ile arkadaşları Konya’da bir eve akşam yemeğine davet edilmişler. Ev eski ve ahşap, bastıkça tahtalar gıcırdıyor, hoca laf atmış :
-Evin tahtaları ses veriyor! Adam ukala ya :
-Bizim ev pek sofudur, ara sıra zikreder! Hoca laf altında kalır mı :
-Ya aşka gelip secdeye varırsa?

Sponsorlu Bağlantı

Allah’ın Rahmeti

Nasrettin hoca bir gün camdan yağan yağmuru seyrediyormuş. Yağmurdan kaçan bir adama gözü takılmış. Camı açmış adama bağırarak ;
– Neden Allah’ın rahmetinden kaçıyorsun demiş. Adam hocaya cevap vermeden kaçışına devam etmiş. Ertesi gün adam camdan yağmuru seyrederken Hoca dışarda yağmurdan kaçıyormuş. Bunu gören adam Hocaya:
– Hocam Allah’ın rahmetinden kaçılır mı? Neden kaçıyorsun? Hoca bu, hemen cevap vermiş:
– Allah’ın rahmetine basmamak için kaçıyorum.

Sponsorlu Bağlantı

Peşin Para

Nasrettin Hoca tarlada uğraşırken birden alacaklısı gelmiş. “Nasrettin Hoca, paramı ne zaman ödeyeceksin.” demiş. Nasrettin Hoca’da”şu gördüğün bölgeden devamlı koyunlar geçer. Oraya bir tel örgü takıcam, takılan koyun yünlerini de satıp sana borcumu ödeyeceğim.” demiş. Adam da haklı olarak gülmüş. Nasrettin Hoca buna karşılık adama “Ne oldu köftehor. Peşin parayı görünce gülersin demii!”

Sponsorlu Bağlantı

Yürüyen Dağ

Nasreddin Hoca’ya yapılan şakalar tükenip bitmezdi. Akşehir’liler bir gün Hoca’ya takılır ve sorarlar.
– Hocam senin evliyalar katında ulu bir kişi olduğun söylenir. Aslı var mıdır? Hocanın böyle bir iddiası elbette yoktur ama bir kere soruldu ya cevaplar :
– Herhalde öyle olmalı. Bunu duyan bir kişi hemen söylenmeye başlar:
– Böyle kişiler zaman zaman mucizeler göstererek bu özelliklerini herkese kanıtlar. Hocam madem kabullendin, göster bir mucize görelim. Hoca :
– Pekala size şimdi bir numara yapalım, der. Karşısında duran ulu çınara :
– Ey ulu çınar çabuk yanıma gel, der. Tabii ne gelen ağaç var, ne de giden… Hoca yürümeye başlar ve ağacın yanına varır. Aksehirliler, “ne oldu hocam ağacı getiremedin kendin yanına gittin” diyerek gülünce Hoca :
– Bizde kibir yoktur. Dağ yürümezse Abdal yürür.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!