Sponsorlu Bağlantı

Nazar Göz Değmesi Nedir? İslama Göre Nazar Var mıdır?

Nazar Nedir?

Birçok kez çevremizde bazı insanların bizi etkilediğini ve kötü bir enerji yaydığını düşünürüz. Kendimizi gün boyunca halsiz ve yorgun hissederiz. Halk arasında nazar olarak bilinen kötü enerji, çoğu kişinin etkilendiği ve oldukça kendisini mutsuz hissettiği bir kavramdır. Peki nazar nedir? Beğenerek, imrenerek veya kıskanarak bakılan şeylere nazar değer. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder. Bu makalenin içeriği : nazar nedir nasıl olur, nazar belirtileri nelerdir, nazar nasıl anlaşılır, nazar nedir belirtileri nelerdir, nazar nedir nasıl korunulur, nazar nedir kimlerin nazarı değer,

Sual:Görülmeyen şeylere, mesela nazara inanmak yanlıştır. Sadece, sevgisiz bakan bir göz, insanı yorar” diyenler çıkıyor. Nazar hak değil mi?
CEVAP
Nazar haktır. Beğenerek, imrenerek veya kıskanarak bakılan şeylere nazar değer. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Tavsiye Yazı
Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantı
Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, “Bunun gibi bir deve hiç görmedim” der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullah’ı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta “Nerede ise, kafirler seni gözleri ile yıkacaklardı” mealindeki Kalem Suresi 51. ayeti inmiştir.

Nazar ile ilgili Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

(Nazar haktır.) [Müslim]
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) 
[İbni Adiy]

(İnsanların yarısı nazardan ölür.) 
[Taberani]

(Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez.) 
[Beyheki, İbni Sünni]

(Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının.) [Deylemi]
(Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi.) [Müslim]

Sponsorlu Bağlantı

Görülmeyen şeylere yok demek, bugünkü bilime de aykırıdır. Günümüzde, aletlerden çıkan şuaların (ışınların) iş yaptığı tespit edilmiştir. Mesela, TV’yi çalıştıran, kanallarını değiştiren veya arabaları açan kumandalar vardır. Onlardan çıkan şualar, iş yapmaktadır. Lazer denilen şualarla ameliyatlar yapılmaktadır. Bunlar gibi, gözden çıkan ve mahiyeti tam açıklanmayan şualardan da nazar değerek, bakılan şey zarar görebilir. Göremediğimiz şeylere yok demek ise, çok cahilce bir sözdür. Kısacası, nazar ya da kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan bakış. Kaynak:

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!