Sponsorlu bağlantılar

Obezite, Nedenleri ve Korunma Yolları

Beslenme, bir insanın anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar süren vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bireyin büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besinleri dengeli ve yeterli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Obezite ise kısaca; alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle vücut yağ dokusunun artışı şeklinde ifade edilebilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Eğer ki alınan  enerji, harcanan enerjiden fazla ise obezite yolunda ilerliyoruz demektir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’i, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Bununla ilgili olarak BKİ, yani beden kitle indeksi değerleri iyi bilinmelidir. BKİ, kilogram olarak beden ağırlığının santimetre cinsinden, boyun karesine bölünmesi ile elde edilir ve çıkan değer 30 ve üzerinde ise kişi, obez sınıfına girer.

Sponsorlu bağlantılar

Obezitenin Zararları

Obezite şeker hastalığı, koroner kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve hatta kötü tümörel hastalıkların oluşumu ve artışından sorumlu olduğu gibi, kemik erimesi, çeşitli solunum problemleri, felç, uyku bozuklukları ve safra kesesi dahil bir çok sindirim sistemi hastalıklarının da oluşumunu tetiklemektedir. Kişisel olarak obez bir bireyin toplum içinde kendisine yönelik algının psikolojik etkileri de bu hastalıklara eklenmelidir.

Obeziteyi Önleyici Faaliyetler

Ülkemizde her dört kişiden birisi obez olarak nitelendirilmektedir ve bu durum kabaca bir hesapla 20 milyon vatandaşımızın obez olduğu anlamına gelmektedir. Günümüz teknolojilerindeki gelişmeler yaşamı kolaylaştırmakla beraber, günlük beden hareketlerini önemli ölçüde sınırlandırmaktadır. Hareketsiz bir yaşam süren ve spor yapmayan bireyler obezite olmaya daha yakındır. Günlük yaşantımızda spor yapmıyorsak bile, en azından asansörü kullanmak yerine merdiven çıkmak, otobüse bir sonraki duraktan binmek ve akşam bir önceki durakta inip eve kadar yürümek ve bunun gibi fırsatları kullanmak obeziteyi önleyen faaliyetlerdir.

Sponsorlu bağlantılar

Sporu hayatımıza kattığımız sürece obezite de dahil olmak üzere bir çok rahatsızlıkla mücadele edebiliriz. Dengeli, sağlıklı beslenme ve spor hayatımızın her alanında olmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!