Sponsorlu Bağlantı

Peygamberimizin Dilinden Hayırlı Ameller

Hadis-i Şerif

et-Taberani “el-Kebir”de, el-Hakim et-Tirmizi “Nevadiru’l-Usul”da, el-Esbehani “et-Terğib”de Abdurrahman es-Semu-re’den şu hadisi rivayet ederler: “Resulullah bir gün yanımıza geldi ve: ‘Dün acayip bir rüya gördüm dedi ve sonra şöyle anlattı.

1. Ümmetimden bir kişiye canını almak için ölüm meleği geldiğinde anne, babasına yaptığı iyilikler gelerek onu geri çevirdi.
2. Ümmetimden bir kişi kabir azabıyla karşı karşıya kaldı ve abdesti gelerek onu bundan kurtardı.

Tavsiye Yazı
Osmanlıdan Tarihi Hikayeler, Deli Hüseyin Paşanın Hikayesi

Sponsorlu Bağlantı
3. Ümmetimden bir kişiyi şeytanlar sarmışken, Allah’ın zikri gelip onu şeytanların arasından kurtardı.
4. Ümmetimden bir kişiyi azap melekleri kuşatmışken, namazı gelerek onu onların elinden kurtardı.

5. Ümmetimden bir kişi susuzluktan dili dışarı çıkmış bir halde Havz’ın başına gelip engellendiği bir anda orucu gelerek onun susuzluğunu giderdi.
6. Ümmetimden bir kişi, Nebilerin oturdukları gruplardan birine her yaklaştığında oradan uzaklaştırıldığı bir anda onun cünüplükten temizlenmek için aldığı gusül gelip elinden tutarak, yanıma oturttu.
7. Ümmetimden önünde, arkasında, sağında, solunda, üzerinde, altında karanlık olup şaşkın bir durumda bulunan bir kişiyi haccı ve umresi gelerek karanlıktan aydınlığa çıkartı.
8. Ümmetimden müminlerin konuşmadıkları bir kişinin yapmış olduğu Sıla-i Rahim (akrabalarla olan ilişkisi) gelerek: “Ey müminler onunla konuşun.” dedi, onlar da konuştular.

Sponsorlu Bağlantı

9. Ümmetimden, yüzünü elleriyle ateşin alevinden ve kıvılcımlarından korumaya çalışan bir kişiye, vermiş olduğu sadaka gelerek yüzüne perde, başına gölgelik oldu.
10. Ümmetimden bir kişiyi zebaniler yakalayıp cehenneme sürüklerken iyiliği emredip kötülükten alıkoyması gelerek onu zebanilerin elinden kurtardı ve rahmet meleklerine götürdü.
11. Ümmetimden, Allah’la arasında bir perde olduğu halde dizleri üzerinde oturmuş bir kişiye güzel ahlakı gelerek onu Allah’ın yanına götürdü.
12. Ümmetimden kitabı solundan verilen bir kişiye Allah’tan korkusu gelerek onu aldı ve kitabının sağından verilmesini sağladı.
13. Ümmetimden mizanda tartısı hafif gelen bir kişiye buluğ çağına ermeden önce ölen çocukları gelerek tartısını ağırlaştırdı.

Sponsorlu Bağlantı

14. Ümmetimden Cehennemin kıyısında olan bir kişiye Allah’tan korkusu gelerek onu kurtardı.
15. Ümmetimden Cehenneme düşen bir kişiye, Allah korkusundan dolayı dünyadayken döktüğü göz yaşları gelerek onu ateşten kurtardı.
16. Ümmetimden sırat köprüsü üzerinde korkudan hurma dalı gibi titreyen bir kişiye Allah hakkındaki hüsnü zannı geldi, korkusu dindi ve sıratı geçti.
18. Ümmetimden bir kişi Cennet’in kapılarına ulaştı, o girmeden kapılar kilitlendi. Onun “La ilahe İllallah” şehadeti gelince Cennet’in kapıları açıldı ve onu içeri aldı.

Bu makalemi beğendiysen; Sende sosyal medya hesaplarından paylaşarak sevdiklerinin de istifade etmesini sağlar mısın? Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!