Sponsorlu Bağlantı

Ramazan Ayında Terk Edip Bir Daha Dönmemeye Niyet Ettiğimiz Kötü Alışkanlıklar

Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı, güzelliklerinin hayatımızı kuşattığı Ramazan ayı son buldu. Ramazan ayı bizlere senenin geri kalan günlerini nasıl yaşamamız gerektiğini öğretir. Ramazan ayı bir mümin için dinini, gündelik hayatını, aile hayatını, toplumsal hayatını nasıl yaşaması gerektiğine dair hızlandırılmış bir kurs gibidir. Bu ayda nefsimize dur demeyi, sadece midemize değil, ağzımıza, gözümüze, kulağımıza, kısacası bütün azalarımıza bile oruç tutturarak, Allah’ın razı olmayacağı bütün hallerimize set çekmeyi, din kardeşlerimizi kendimizden çok düşünüp onların ihtiyaçlarını karşılamak için çabalamayı, Allah rızası için vermeyi, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber efendimiz’in (sav) güzel ahlakını hızlandırılmış bir kurs gibi öğreniriz.

Ramazan ayı bitiyor diye üzülmek iman alametlerindendir. Ramazan ayını içimizdeki burukluk ve hüzünle uğurlarken şöyle bir düşünelim. “Bu mübarek aydan bize ne kaldı?” İşte “Ramazan Ayında Terk Edip Bir Daha Dönmemeye Niyet Ettiğimiz Kötü Alışkanlıklar” şunlardır.

Sponsorlu Bağlantı

GIYBET

Efendimiz (sav) gıybet eden, yani din kardeşinin arkasından onun hoşlanmayacağı şeyleri konuşan kimse için “iflas etmiştir” buyuruyor. Gıybet gibi kötü bir özelliği huy edinen kişi ahirete dağlar kadar sevapla gelir, sonra her gıybetini ettiği kişiye ayrı ayrı sevabından verilir. Sonunda hiç sevabı kalmaz ve gıybetini ettiği kişilerin günahlarını yüklenir. Ne yazık ki sonunda Cehennem azabına uğrar. Bu kişi iflas eden kişidir.

Sponsorlu Bağlantı

CİMRİLİK

Cimri Allah’ın kendisine verdiği nimeti , cömertlik, infak, zekat, sadaka hususundaki onca ayet ve hadis-i şeriflere rağmen başkasına vermez, veremez. Çünkü elinden bir kez giderse Allah’ın o malını kendisine tekrar vereceğine itimadı yoktur.
“Cömert Allah’a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır ve cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah’tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Allah’u Teala cahil cömerdi, cimri ibadet düşkününden daha çok sever.” Tirmizî,

Sponsorlu Bağlantı

HASET

Haset; kişinin, diğer insanların sahip olduğu şeyleri, onların elinden gitmesini isteyerek kıskanmasıdır. Kısacası, hiç kimsenin kendisinden daha iyi bir halde olmasını istememesidir. Bizzat Allah Tealanın taksimatına razı olmamaktır. Peygamber Efendimiz (sav) “Ateşin odunu yakıp bitirmesi gibi hasetin de kişinin hayırlı amellerini yiyip bitireceğini” buyurmuştur.

Sponsorlu Bağlantı

GADAP (KIZGINLIK, ÖFKE)

Öfke muhakkak ki şeytandandır ve küçük büyük demeden sürekli öfkelenen kişi de şeytanın oyuncağı haline gelir. Bir kişide sürekli olarak öfke var ise şu hadis-i şerifi aklından çıkarmasın. “Esas pehlivan rakibini değil, öfkesini yenendir.”  Kişi öfkesini illaki birisinden çıkarmak istiyorsa, karşısındaki affetsin. Böylece şeytanı çileden çıkarmış olur.

ŞEHVET

Şehvet denilince illaki karşı cins akla gelmemelidir.  Allah Tealanın rızasına uymayan tüm hazlar bir tür şehvettir. Çünkü o hazla kişi yaradanından habersiz olur, tamamen o hazzı yaşamaya odaklanır ve helal olmayan yollara sapabilir. Bu durum kimi insanlarda makam sevgisi, kiminde de diğer insanlara karşı sürekli beğenilme arzusu şeklinde olabilir. Müminin nefsinin peşinde koştuğu hazları fark edip bunu helal dairesine yönlendirmesi gerekir.

ŞİRK

Şirk Allah’a ortak koşmak demektir. Kur’an- Kerim de “Şirkin pek büyük bir günâh ve zulüm olduğu, Hak Teâlâ’nın, Kendisine şerik koşulmasını asla affetmeyeceği, bundan başka olan günahları dileyeceği kimseler için affedeceği bildirilmektedir. Her şeyin Allah’tan geldiğini ve hayattaki tek amacımızın O’nun rızasını kazanmak olduğunu bilmeliyiz.

KİN

Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki; “Kini olanın, dini olmaz.” Kime karşı olursa olsun kini olanın kalbinde din barınamaz. Bir kimsenin içinde bir başkası için, karşı koyamadığı bir kin varsa, Ramazan’ı Şerifin yüzü suyu hürmetine bu kininden bir an önce vazgeçsin.

KİBİR

Kibir; Kişinin kendini beğenmesi, insanlardan, diğer mahlukattan kendisini üstün görmesidir. Kibir sonunda kişiyi, kendisini ve bütün kainatı yaratan Allah’ı bile beğenmez hale getirir. Efendimiz (sav) “Kalbinde hardal tanesi kadar kibir olan kimse cennete giremez” buyurmuştur.

Kötü huylar, günahlar bunlardan ibaret değildir muhakkak. Geride bıraktığımız Ramazan ayında tutulan oruçlar sayesinde uzaklaştığımız bu günahlardan ve kötü huylardan Ramazan ayından sonrada tekrar bulaşmamak akıllı bir Müslümanın vazifesidir. Rabbim bizleri bu kötü huylara tekrar bulaşmaktan muhafaza eylesin.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!