Sponsorlu bağlantılar

Ramazan Ayında Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan Ayında Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan ayının iki öğün yemeği vardır. İftar ve Sahur vakti. Ülkemizde oruç yaklaşık olarak 17 saat sürmektedir ve uzun bir süredir. 17 saat boyunca Allah rızası için aç ve susuz kalacak olan vücut, özellikle sahurda yediklerine dikkat etmelidir.

Sahur önemlidir, çünkü tüm gün boyunca sahurda yenen yemekler kullanılır. Protein içeriği fazla gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için tercih edilmelidir. Aynı zamanda tokluk hissi de sağlayan bu besinler, sahurda unutulmamalıdır. Aşağıda sıraladığımız gıdaları özellikle sahurda tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu bağlantılar

Süt ve Sütlü Tatlılar

Metabolizmamız gece yavaşladığı için gece yenilen yemeklerin vücudun yağlanmasını artıracağı unutulmamalı. Bu durumu engellemek için sahurda hiç yemek yememe yerine sütlü çorbalar içilebilir. Biri iftarla sahur arasında biri sahurda olmak her gün 2 bardak süt içilmeli. Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olmasından dolayı tok tutarak açlık hissini bastıracaktır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; 1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu belirtiliyor. 

Sponsorlu bağlantılar

Tam Buğday Ekmeği

Beyaz ekmekler yerine tam buğday ekmekleri tercih edilmelidir. Hem daha tok tutarlar hem de B grubu vitaminlerce daha zengindirler. Tam buğday ekmeği Ramazan haricinde de sofralarımızda her daim bulundurulmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar

Yumurta

Uzmanlar, en kaliteli protein olması, uzun süreli tokluk hissi sağlaması nedeniyle Ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın bulunmasını tavsiye ediyor. Ramazan haricinde de kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içerisindeki iştah seviyesi daha düşük seyreder ve gün boyunca tokluk hissi verilir.

Sponsorlu bağlantılar

Mevsim Meyveleri

Uzmanların en büyük tavsiyelerinden bir tanesi de; “Sahurda bolca meyve tüketin.” Yapılan araştırmalar sonucunda yapısında triptofan aminoasidi fazla olan besinlerin iştahı azalttığı belirtilmiştir. Muz, avokado, yulaf ve süt triptofan bakımından zengin gıdalardır. Bezelye, fıstık, fasulye gibi albumin bakımından zengin besinler tüketerek iştahınızı azaltabilirsiniz. Meyveler doğal şeker kaynağıdır. Sahurda tüketeceğiniz 2-3 porsiyon meyve sizi gün içinde rahatlatacaktır. Kan şekerinde hızlı iniş çıkışlar açlık hissinin oluşmasındaki en önemli faktörlerden birisidir.

Peynir ve Zeytin

Sahurda kahvaltılık gıdaları tüketmek, hem gün içerisinde sizi tok tutacaktır hem de enerji verecektir. Sahurda en az 60 gr. olmak şartıyla mutlaka peynir tüketilmelidir. Ayrıca zeytin de sofrada mutlaka bulunmalıdır.

Sebze ve Sebze Yemekleri

Ayrıca bol sebzeyi ve sebze yemeklerini sahurda bulundurmak gerekir. Çünkü bol sebze vitamin-mineral ihtiyacını karşılaması bakımından önem taşır. Ramazanda fasulye tüketiminizi ana yemeğin yanında bol mevsim yeşillikli kişi başı bir tatlı kaşığı yağlı bir piyaz olarak veya fasulyeyi ana yemek olarak pişirerek dahil edebilirsiniz.

Özetle;
• Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda bulundurun. 
• Gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın. 
• Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın. 
• Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin. 
• Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin. 

Ramazanınız Mübarek, Sofralarınız Bereketli Olsun. 

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!