Sponsorlu Bağlantı

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı

Ramazan’da yağlı yemekler ve hamur işlerinden uzak durun.

Ramazan ayı başladı, başlayacak derken, mübarek ay kapımıza geldi. Ramazan ayında oruç tuttuğumuzda normal günlerde olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenmeyi elimizden geldiğince sağlamalıyız.

Bilindiği gibi Ramazan dolayısıyla yemek menüleri çok daha zengin ve çeşitli hazırlanıyor. Akşama kadar aç kalındığı için iftarda sınırsız yeme düşüncesi belirir. Oysaki metabolizma hep kendini korumaya programlanmıştır. Gün boyu süren açlıktan sonra yağlı yemekler, hamur işi ve tatlı tüketimi artmakta, farkında olmadan kilo alımına sebep olmaktadır. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketimi azalmaktadır. Bu durum vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını düşürmektedir.

Sponsorlu Bağlantı

Sahura kalkmak yerine, gece yatmadan önce yemek yerseniz, gün boyu açlık sürenin uzamasına yol açarsınız. Bu durum da vücut hızı düşer, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve dikkat eksikliği sorunları baş gösterir. Açlığa bağlı olarak iftar da tüketilen yemek miktarı artmaktadır. Tüm gün açılmamak açıklamak için sahurda hamur işi yemekleri yemek, iftarda da kızartma, şerbetli tatlılar ile beslenmek Ramazan’da yapılan en büyük hatalardandır. Sahur yemeği için hafif bir kahvaltı tercih edilebilir. Yumurtada bulunan protein, sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca yağsız süt ve peynir sizi hem tok tutacak hem de günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sponsorlu Bağlantı

Orucu Çorba ile Açın

Orucu bir kase çorba ile açtıktan sonra en az 15 dakika bekleyip et ve sebze birlikte tüketilmelidir. Yavaş yavaş, küçük lokmalar halinde ve  iyice çiğneyerek yemeliyiz. Uzun bir açlıktan sonra tercih edeceğimiz besinler daha yavaş sindirilen, mide ve bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen ve kana karışma hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri, kuru baklagiller ve salata gibi besinlerden oluşmalıdır.

Sponsorlu Bağlantı

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı

Sahura mutlaka kalkın. Sahurda ağır yemekler yerine hafif bir kahvaltı tercih edin.
İftardan sonra mutlaka meyve tüketin.
Tatlı tercihinizi hafif ve mümkünse sütlü tatlılardan yana kullanın.
Lokmalarınızı mutlaka çok iyi çiğneyin.
İftar yemeğine mümkünse bir kase çorba ile başlayın, bir süre yemeğe ara verin, ardından ana yemeklere geçin.

Sponsorlu Bağlantı

Yiyeceklerinizi kızartmak veya kavurmak yerine, haşlama, fırında veya ızgara tercih edin. Et yemeklerine ekstra yağ ilave etmekten kaçının.
İftar masanızda bol yeşillikli salatayı eksik etmeyin. Mümkünse zeytin yağı kullanın.
Yemeklerle beraber çay, kahve tüketmeyin. Bilindiği gibi çayda bulunan bazı bileşikler demir emilimini engeller. Çay ve kahvenizi en az yarım saat sonra tüketin.
İftar ve sahur arasında bol su için. Yemek esnasında su içmek şişkinliğe yol açabilir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!