Sponsorlu Bağlantı

Rızkı Azaltan Eksilten ve Fakirliğe Yoksulluğa Sebep Olan Durumlar

1- Günah İşlemek: 76 tane büyük günah vardır ve bunları işleyince insanın 40 günlük rızkı azalır.
2- Yalan söylemek: 76 tane büyük günahın içerisine yalan söylemekte girer. Fakat ne yazık ki günümüzde yalan söylemek o kadar sıradan bir hal almış durumda ki bunu özel olarak belirtmek gerekli görülmüştür.
3- Çok Uyumak: Özellikle sabah namazı ve güneş doğarken uyumak. Melekler rızkı, sabah namazı ve güneş doğarken dağıtırlar. Eğer insan bu vakitlerde uyanık olursa rızkı ayağına gelir. Eğer uyuyor ise rızkı yer yüzüne saçılır ve orada bul denilir.
4- Çıplak Olarak Yatmak: İnsanların sizi çıplak olarak görmesinden utanırsınız. Fakat asıl utanılması gereken Allah-u Teala ve melekleridir. Allah-u Teala bizi her an görüyor. Aynı zamanda sağımızda ve solumuzda bulunan Kiramen Katibin melekleri de bizi gözetliyor. Onun için de çıplak olarak yatılmaması gereklidir.

Tavsiye Yazı
Kolesterol Nedir, Kolesterol Nasıl oluşur, Nasıl Önlenir

Sponsorlu Bağlantı

5- Ayakta İşemek: Erkekler için ayakta işemek, hem prostat başta olmak üzere bir çok hastalıklara neden olur. Hem de ayakta idrar yapmak Peygamber efendimizi sahih hadislerince yasaklanmıştır.
6- Çıplak Olarak İşemek: Tuvaletler şeytanların ve cinlerin cirit attığı yerlerdir. İnsanları çıplak olarak gördükleri vakit hemen musallat olurlar. Çıplak olarak işemek de 40 günlük rızkın kesilmesinin sebeplerindendir.
7- Cünüp İken Yemek Yemek: “Temizlik İmandandır” Hadis-i Şerifini hepimiz biliriz. Cünüp olan bir insan hiç vakit kaybetmeden gusul abdesti alması gerekmektedir. Cünüp olarak yemek yemek aynı zamanda mekruhtur.
8- Yemek Yerken Yaslanmak: Yaslanarak yemek yemek hakkında İbnü’l-Kayyım el-Cevzi Zadül-Mead isimli eserinde “ittika” yani yaslanma kelimesinin;
– Bağdaş kurarak oturmak,
– Bir şeye dayanarak oturmak,
– Sağa ve sola dayanarak oturmak manalarına geldiğini, bu oturuşlardan üçüncüsü mideye zararlı olduğu için, diğer ikisi de zalimlerin oturuşu olduğu için bu oturuşların üçünün de yasaklanmış olduğunu söylemiştir.

9- Ekmek Kırıntılarını Çöpe Atmak: Sofrada dökülen ekmek kırıntıları özenle toplanmalı ve pencere kenarına veya balkona konarak kuşların nasiplenmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda yolda yürürken ekmek yemek de sakıncalı bir durumdur. Arkadan gelen insanlar onlara basarlar ve her bir düşen ekmek kırıntısı için 40 günlük rızık eksilir.
10- Soğan ve Sarımsak Kabuklarını Ateşe Atmak: Soğan ve sarımsak kabukları cinlerin paralarıdır. Yani onlar için bir nimettir. Dolayısıyla nimet hor görülmüş olur.
11- Anne ve Babayı İsmiyle Çağırmak: Yahudi ve Hıristiyanlar anne ve babalarına isimleriyle hitap ederler. Bu durum kafirleri taklit etmek olduğundan dolayı, rızkın kesilmesinin sebeplerinden biri olmuştur ve müslümanlara anne ve babalarını isimleriyle çağırmak yasaklanmıştır.
12- Süpürge, Kibrit veya Herhangi bir Ağaç Parçası İle Dişleri Karıştırmak: Rızkın kesilmesine sebep olan bir diğer durum da; Dişleri süpürge çöpü, kibrit veya herhangi bir ağaç parçasıyla karıştırmaktır. Fakat dişler için özel olarak üretilmiş olan kürdan ve misvakla karıştırmak bu durum içine dahil değildir. Hatta misvakla dişleri misvaklamak Sünnet-i seniyedir.

Sponsorlu Bağlantı

13- Alimlerin Önünde Yürümek: Tabiki bu durum sadece İslam alimlerini kapsar. Çünkü alimler Peygamberlerin varisleridir.
14- Elleri Çamur İle Yıkamak: İnsanlar ve hayvanlar çamurdan yaratılmışlardır. Yediğimiz aşımız, ekmeğimiz topraktan çıkar. Günlük hayatta kullandığımız demir, plastik, petrol gibi her şey topraktan çıkar. Dolayısıyla toprağa saygısızlık olduğu için rızkı azaltan sebeplerden olmuştur.
15- Kapıların Eşiğinde Oturmak: Kapıların eşikleri cinlerin mekan tuttuğu yerlerdir. Onun için bir kapıdan içeri girerken yani bir eşiğin üzerinden geçerken besmele çekilir. Aynı zamanda geçiş yeri olduğundan dolayı kapını iki yanında bir tarafa yaslanmakta doğru değildir.
16- İşediği Yerde Yani Tuvalette Abdest Almak: Bu aynı zamanda mekruhtur.

Sponsorlu Bağlantı

17- Tencere ve Tabaklara Bulaşık Olduğu Halde Yemek Koymak veya Pişirmek: Bulaşık kap ve ttabaklar mikroplu oldukları için buna dikkat etmek gerekmektedir.
18- Aç İken Soğan Yemek: Boş mideye soğan yemek mideye zarar verir. İnsan kendisine zarar verecek şeylerden kaçınmalıdır.
19- Evinde Örümcek Ağı Bırakmak: Bu durum pisliğin belirtilerindendir. Örümcek ağından kurtulmanın çaresi deve kuşu yumurtasıdır. Örümcek deve kuşu yumurtasının bulunduğu bölgeyi terk ederler.
20-Yemeklerin Üzerini Açık Bırakmak: Yemekten sonra sofrayı hemen toplamak gerekir ve her hangi bir yiyeceğin üzerini açık bırakmamak lazımdır.

21- Kırık Tabak, Bardak, Tarakları Kullanmak: Bu objelerin kırık kısımlarında bakteri ve mikroplar birikir ve insanların hasta olmasına neden olabilirler. Peygamberimiz (S.A.V) tarafından yasaklanmıştır.
22- Gece Uyurken Giyilen Kıyafet İle Günü Geçirmek: Kişiye tembellik ve gaflet verir aynı zamanda rızkı eksiltir.
23- Besmelesiz iş yapmak: Besmele tüm işlerin mübarek bir anahtarıdır. İnsan eğer işlerine Allah’ın adı ile başlamıyorsa işleri eksik kalır ve yaptığı işin bereketi kaçar.
24- Yemeğe Besmelesiz Başlamak: Besmele ile yemeğe başlamak bereketi arttırır fakat besmele çekmeden kişinin yemeğini yemesi şeytanı da yemeğine ortak etmesi demektir.
25- Cimrilik: Cimri davranmak kişinin üzerine farz şeyleri de yapmamasına neden olabilir. Sadaka ve zekat rızkı arttırdığı gibi bu farzları icra etmemek de rızkı azaltır.

Bütün bunlar insanın 40 günlük rızkının kesilmesine sebeptir. Her biri işlendiği zaman 40 günlük rızkı eksilir ve dolayısıyla insan yoksullaşır, fakirleşir. Yoksulluk içinde sefalet çeken insanlara bir bakın. Bu sayılanlardan mutlaka bir kaçını yada hepsini sürekli yapan insanlardır. Allah-u Teala muhafaza etsin.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!