Sponsorlu Bağlantı

Saç Nezlesi Nedir

Duştan sonra saçlarınızı kurutmayı sevmiyor, saçlarınıza şekil vermek yerine başınızın tepesinde bir topuzla güne başlıyor olabilirsiniz. Ancak dikkat, saçlarınızda nezle olabilir. Duştan sonra saçlarınızı ıslak bırakıp kendi halinde kurumasını bekliyorsanız, kafanızın tepesinde bir topuzla şekillendirdiğiniz saçlarınızı açtığınızda müthiş bir acı duyuyorsanız ve kullandığınız tokayı ve şampuanı özensiz seçiyorsanız, saçlarınıza haksızlık ediyor olabilirsiniz. Lütfen dikkat, siz de saç nezlesine yakalanmış olabilirsiniz. Peki nedir bu saç nezlesi?

Saç Nezlesi Nedir?  Belirtileri nelerdir?

Saç nezlesi, çoğunlukla kadınlarda görülen, önlem alınmadığında saç dökülmelerine kadar varabilen ve saç köklerinde iğne batması şeklinde belirtileri olan bir saç derisi rahatsızlığıdır. Saçlarının sık ve uzun olmasından dolayı kadınlarda daha sık görülür. Saç derisinde sürekli kaşınma ve yanma hissi en büyük belirtisidir. Tıp dilinde saç nezlesi olarak adlandırılan saç derisinde kaşıntı, yanma ve iğne batması şeklinde ağrılara sebep olan bu rahatsızlığın nedenlerinden en başta gelen sebebi, saçların çok sıkı şekilde toplanarak bağlanmasıdır. Özellikle sürekli topuz olarak bağlanan saçlar ve duştan sonra yeteri kadar kurulanmayan saçlar, saç nezlesi olmaya daha yakındır. Kişi soğuk veya rüzgarlı bir havada ıslandıktan sonra nezle olabiliyorsa, kurulanmayan saçlarda  nezle olabilmektedir. Saç nezlesine sebep olan bir diğer faktör ise, sürekli ve her gün fön çekilmesi, aşırı derecede jöle kullanılmasıdır. Saçınızda oluşan kepeklenmenin uzun süre geçmemesi, saç nezlesi belirtilerinden bir diğer etkendir.

Sponsorlu Bağlantı

Saç Nezlesi Korunma Yolları ve Tedavisi

Tıp dilinde saç nezlesi rahatsızlığı, hastalık olarak adlandırılmadığı için maalesef belli bir tedavisi yoktur. Öncelikle kişi bu rahatsızlığını önlemek ve tedavisini yapabilmek için, rahatsızlığa neden olan sebep ve etkenleri belirlemeli ve ortadan kaldırmalıdır. Yani bütün bu saydığımız belirtiler sizde varsa bu belirtilere sebep olan etkenleri bulmalı ve önlem almalısınız. Ayrıca saçlarınızın sağlıklı, gür ve parlak görünmesi için ufak ama etkili olabilecek detayları şöyle sıralayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantı

* Saçlarınızı her akşam yatmadan önce mutlaka tarayın.
* Şampuanı çok az kullanın.
* Sık sık fön çektirmekten kaçının.
* Saçınızı çok sıkı at kuyruğu veya topuz yapmayın.
* Jöle, sprey ve köpük kullanımını en aza indirin.
* Saçlarınızı ılık suyla masaj yaparak yıkayın.
* Saçlarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!