Siyah Köpek Beyaz Köpek

Uzak diyarların birinde bir bilge yaşarmış. Anne ve babası ölmüş torununu gözetip, yetiştirme vazifesi bu bilgeye kalmış. Bilge, torununun bitmek bilmeyen sorularına hayattan dersler vererek cevaplarmış. Böylece onu en iyi şekilde yetiştirirmiş.

Bilge ve torunu bir gün evlerinin önünde otururken, biri siyah biri beyaz köpekleri boğuşmaya başlamışlar. Bu köpekler bilgenin iri ve güçlü bekçi köpekleriymiş. Bu köpekler her gün boğuşurlar fakat bir galip hiç çıkmazmış. Torunu, bunların her gün neden boğuştuklarını artık öğrenmek istiyormuş. Üstelik bir tane bekçi köpeği yeterli iken, neden iki tane ve özellikle neden biri siyah, biri beyaz bunların diye hep merak edermiş. Çocuk, bilge dedesine merakla sormuş. Yaşlı dede bilgece bir gülümsemeden sonra torununun sırtını sıvazlayıp cevap vermiş.

– Onlar… Benim için bir simgedir evlat. Siyah köpek kötülüğü simgeler, beyaz köpek ise iyiliği. Aynen şu gördüğün köpekler gibi iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele ederler. Eğer bir mücadele varsa mutlaka bir kazanan da olmalı diye düşünür küçük çocuk ve çocukluğa has bitmek bilmez sorularına bir yenisini daha ekler.

– Peki bunlardan hangisi kazanacak o zaman? Bilge dedesi torununa derin bir gülümsemeyle baktıktan sonra;
– Ben hangisini daha çok beslersem o kazanacak evlat.

Alınan Ders: Cenab-ı Allah’ın görevlendirdiği sağ ve sol omzumuzdaki Kiramen Katibin melekleri, sürekli yaptığımız iyilikleri ve kötülükleri kayıt altına almaktadır. İnsana bazen iyi niyet ve iyi duygular galip gelirken bazen de insan nefsinin aşağı duygularının esiri olur. İç alemimizde sürekli iyiliklerin ve kötülüklerin mücadelesine şahit oluruz. Bu mücadelede başarılı olmak istiyorsak, içimizde kin, nefret, kötülük gibi kötü duyguları değil, sevgi, merhamet ve şefkat gibi yüce duyguları besleyip büyütmeliyiz.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!