Soğan Pratik Bilgiler

Islak Boya Kokusunu Çıkarın

Eviniz yeni boya oldu ve çok güzel gözüküyor ama boya kokusundan eve giremiyorsanız; Bir kaç dilim soğan kesip bir kaba koyun, üstüne birkaç damla su damlatın ve her odaya bir kaç dilim bırakın. Bir kaç saat içerisinde boya kokusu gidecektir. Bu işlemi evinizi boyarken de yapabilirsiniz.

 

Bıçaklardaki Paslardan Kurtulun

Mutfak veya maket bıçağı, makas gibi kesici aletlerde zamanla oluşan pasları çıkarmak için; Bir kaç tane soğanı blenderdan geçirip suyunu iyice çıkarın. Bu soğan suyu ile bıçaklardaki pasları bulaşık süngeri yardımıyla ovalayın. Çok kısa bir sürede pasların gittiğini göreceksiniz.

Sivrisinekleri Kaçırın

Yazın özellikle deniz kenarında veya piknikteyken sivrisinekler sizi rahatsız ediyorsa, cildinizin açıkta kalan kısımlarını, soğan ile ovalayın. Sivrisinek ve diğer ısırgan böcekleri uzaklaştırmak için iyi bir yöntemdir. Soğanın kokusunu cildinizde taşımak istemezseniz, soğanı dilimler halinde kesip piknik masanızda bırakmanızda ayrıca bir çözüm yoludur.

 

 

Evcil Hayvanların Verdiği Zararı Durdurun

Kediniz veya Köpeğiniz evdeki eşyaları kemiriyor, yırtıyor veya çamurluyorsa, zarar gören yerlere bir kaç dilim soğan bırakarak evcil hayvanlarınızı o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz. Kedi köpek gibi hayvanlar soğan kokusunu sevmedikleri için o bölgeden anında uzaklaşacaklardır. Bu yöntemle aynı zamanda evdeki kötü kokuları da önleyebilirsiniz.

Arının Soktuğu Yerin Acısını Hafifletin

Bir piknik esnasında bir arı sizi rahatsız ederse veya sizi sokarsa, arının soktuğu yere bir dilim soğan bastırın. Arı sokmasının acısı soğan sayesinde hafifleyecek ve sizi rahatlatacaktır.

 

 

Doğal Bir Böcek İlacı Olarak Kullanın

Bahçenizdeki veya odanızdaki özenle büyüttüğünüz saksıdaki çiçek ve sebzeleri zararlı haşerelerden ve böceklerden korumak istiyorsanız soğan ile hazırlayacağınız karışım en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Dört adet soğan, iki diş sarımsak, iki çorba kaşığı kırmızı biber ve bir litre suyla blenderde bir püre hazırlayın. Sonra bir adet sabun rendeleyip 8 lt suya koyun. Hazırladığımız püreyi bu karışımın içine dökün ve iyice çalkalayın. Çiçeklerinizi suladığınız zamanlarda bu karışımı da çiceklerinize serpiştirin. Böylece hem etkili hem de çevre dostu bir karışım elde etmiş olursunuz.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!