Sponsorlu Bağlantı

Standford Üniversitesinin Kuruluş Hikayesi

1981 yılında kurulan Standfort Üniversitesinin diğer adı Leland Standfort Jr. Üniversitesidir. Bu üniversite dünyanın en büyük bütçesine sahip dünyanın üçüncü üniversitedir. Google, Yahoo, HP, SUN şirketleri gibi bir çok girişimcinin ilk adımlarını attığı bir okuldur. Bu kadar büyük öneme sahip bir okulun Standfor Üniversitenin kuruluş hikayesini okumak ister misiniz? 

Standford Üniversitesinin Kuruluş Hikayesi

Yıpranmış, yırtık ve soluk giysiler içerisindeki yaşlı çift, trenden indikten sonra Harward Üniversitesinin yolunu tutarlar. Amaçları rektörle konuşmaktır. Rektörün bürosundan içeri girer girmez, sekreter oturduğu yerden fırlar ve çiftin önlerini keser. Bunlar gibi taşralıların Harward Üniversitesi rektörüyle ne işleri olabilir ki. Adam utangaç ve sıkılgan bir tavırla  “Rektörü görmek istiyoruz” der.

Sponsorlu Bağlantı

Fakat sekreter bunun imkansız olduğunu biliyordur. Rektörün o gün onlara ayıracak bir saniyesi bile yoktur. Yaşlı çift morallerini bozmazlar. Yaşlı kadın, çekingen bir ses tonuyla “bekleyebiliriz” diye mırıldanır. Sekreter sesini çıkarmadan  masasına döner. Nasıl olsa sıkılıp giderler diye düşünür. Durumu rektöre anlatır. Saatler geçer fakat yaşlı çift pes etmezler. Sabırla beklerler. Sonunda sekreter dayanamaz “sadece birkaç dakika görüşseniz, yoksa gidecekleri yok” diyecek rektörü ikna eder. Anlaşılan başka çare yoktur.
Genç rektör yaşlı çifti odasında görünce tablo içini bulandırmıştır. Zaten taşralıları oldum olası sevmemiştir. Onun gibi birisinin odasına gelmeye nasıl cesaret edebilmiştir bu taşralılar. Olacak şey mi bu? Suratı asılır, sinirleri gerilir.

Sponsorlu Bağlantı

Yaşlı kadın hemen söze başlar. Harward’da okuyan oğullarını gecen sene kaybettiklerini, oğullarının burada çok mutlu olduğu için onun adına okul sınırları içinde bir yere, bir anıt dikmek istediklerini söyler. Rektör bu sözleri işitince öfkelenir. “Hanımefendi biz Harward’ da okuyan ve sonra ölen herkes için bir anıt dikecek olursak, burası mezarlığa döner” der sert bir ses tonuyla.
“Hayır, hayır… Anıt değil. Belki Harward’a ek bir bina olabilir” diyerek söze girer yaşlı kadın. Rektör yıpranmış kıyafetli bu çifte nefret dolu bir bakış fırlatarak “binamı?” diye sorar. “Siz bir binanın ne kadara  mal olduğunu biliyor musunuz? Geçen sene yaptırdığımız bu bina yedi buçuk milyon dolardan fazla çıktı.” Rektör bu konuşmanın sona erdiğini düşünmeye başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantı

Bu kadar bir para bu yaşlı taşralılar için ancak bir hayal olduğuna emindir. Yaşlı kadın kocasına döner ve; “Üniversite inşaatına başlamak için gereken para bu muymuş? Peki biz neden kendi üniversitemizi kuramıyoruz o halde?” Rektörün yüz ifadesi bir anda değişmiş, şaşırmıştır. Bay ve bayan Leland Standford dışarı çıkarlar ve Doğu California’ya, Pala Alta’ya giderler. Ve Harward‘ın artık umursamadığı oğulları için onun adına ebediyen yaşayacak üniversiteyi kurarlar. Amerikanın  en önemli üniversitelerinden birini STANDFORD ÜNİVERSİTESİ’ni (Alıntı: Reşan YILDIRIM -Sıcacık öyküler)

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!