Sponsorlu Bağlantı

Sütün Değişik Kullanım Alanları

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvıdır. Besin içeriği olarak mükemmel bir gıda olan sütü, 7 den 70 e herkesin tüketmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamasında önemli bir katkı sağlayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların vazgeçilmez içeceğidir. Vücudumuz için bu kadar faydası olan sütün gündelik hayatımızda da faydaları saymakla bitmez. İşte Sütün Değişik Kullanım Alanları.

Sütün Değişik Kullanım Alanları

Dondurucuda bekletilmiş balığa tat verin : Balığı dondurucudan çıkarttıktan sonra, balığın buzu çözülünceye kadar süte batırıp bekletirseniz, balığınıza taze balık tadı vermiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantı

Gümüşlerinizi parlatın : Kararmış gümüşlerinizi ekşi süt ile silerseniz, gümüşleriniz yeni gibi parlar. Ekşi süt elde edebilmek için; Taze sütünüze sirke katarak sütü biraz ekşite bilirsiniz. Kararmış gümüş bir yüzüğünüzü ekşitilmiş süte batırıp yarım saat bekleyin. Ilık sabunlu su ile yıkayın ve pamuklu bir bez ile parlatın.

Sponsorlu Bağlantı

Güneş yanığı acısını hafifletin : Güneşte çok kaldığınız için yanan cildinizi süt ile yavaş yavaş ovalayın. Güneş yanığınız çok ise sütü yanan yerinize ovalamadan sadece dökün ve bekleyin. Bu güneş yanığının acısını hafifletecektir.

Sponsorlu Bağlantı

Mısırın lezzetini arttırın : Mısırı kaynatmadan önce suya 50 gram süt tozu karıştırın. Süt tozu karışımlı kaynamış suyunuz ile mısırınızı pişirirseniz, bu mısırınıza değişik bir lezzet verecektir.

Sponsorlu Bağlantı

Makyaj temizleyicisi olarak kullanın : Makyaj temizleyiciniz bittiğinde, bunun yerine süt tozu kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine üç çorba kaşığı süt tozu atın ve iyice karıştırın. (Karışım koyu bir krem kıvamında olmalıdır. Gerekirse biraz daha süt tozu ilave edebilirsiniz.) Kıvamı tutturduğunuzda geçici bir makyaj temizleyiciniz hazır demektir.

Yüzünüze bakım yapın: 50 gram süt tozuna koyu bir kıvam elde edinceye kadar su ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Cildinizin temizlendiğini fark edeceksiniz. Bu karışımı ellerinize de uygulayabilirsiniz.

Çatlak porselenlerinizi tamir edin : Sizin için anlamı olan kullanmaya bile kıyamadığınız porselen yemek takımınızın bir tabağı çatlamışsa; Tabağı bir kabın içine koyun, üzerini örtecek kadar taze süt dökün ve kaynatın. Dikkat : Kaynamaya başlar başlamaz ateşi azaltın ve 30-60 dakika hafif ateşte kaynatın. Sonra ateşi kapatın ve süt soğuyuncaya kadar bekleyin. Sütteki protein porselen tabağınızdaki ince çatlakları hayret verici bir şekilde kapatacaktır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!