Sponsorlu Bağlantı

Tarihe Geçmiş Hazır Cevaplar

Bilgeliği Kimden Öğrendin

Lokman Hehim’e, “Bilgeliği kimden öğrendin?” diye sorduklarında ondan şu cevabı almışlar: “Körlerden öğrendim. Çünkü onlar elindeki değnekle tam araştırmadan adım atmazlar. Basacakları yerin sağlam olduğundan emin olduktan sonra adım atarlar. Bundan dolayı ben bir şey yapacağım zaman düşünür, faydalı ise konuşur, yararlı ise yaparım. Faydasız ise bırakmayı ve susmayı tercih ederim.”

Yeterli Olan Nedir?

Bir öğrencisi Konfüçyüs’e dedi ki: “Yaşadığın kentte seni herkesin sevmesi nasıl bir yeterli midir?” “Yeterli değil” cevabını alan öğrenci tekrar sordu: “Peki, kentte seni herkesin sevmemesi nasıl bir duygudur?” Konfüçyüs şöyle cevapladı: “Bu da kesin olarak yeterli değil. İnsanlar arasında iyilerin seni sevmesi, kötülerin de sevmemesi daha iyidir.”

Sponsorlu Bağlantı

Dünyanın Yüzü

Hastalıktan ötürü gözleri kapanmış bir adam, halk şairi Seyrani’ye: “Bende dünyayı görecek göz mü kaldı?” diye şikayette bulununca, söz ustası Seyrani: “Hiç üzülme dostum” demiş. “Zaten dünya da bakılacak surat kalmadı.”

Sponsorlu Bağlantı

Devasız Dert

İbni Sina’ya, “Dünya da devası olmayan dert var mı?” diye sorduklarında ondan şu cevabı almışlar: “Derdin devasız olanı, iyinin kötüye muhtaç olmasıdır.”

Sponsorlu Bağlantı

Kainatın Hakimi

“İnsan kainata hakim bir varlıktır” diyen tansiyon hastası felsefe öğretmenine, öğrencilerden biri şu cevabı vermiş. “Tansiyonuna bile hakim olamayan insan, kainatın nasıl hakimi olur?”

Sponsorlu Bağlantı
Olmadığı Yeri  Gösterin

Materyalist bir öğretmen öğrencisine: “Söyle bakalım, Allah nerede?” demiş. “Eğer bilirsen elimdeki bu portakalı sana vereceğim.” Öğrencinin cevabı şu olmuş: “Siz bana onun olmadığı yeri gösterin, ben size portakal bahçesini vereyim.”

Elma Rica Edeyim

İnkarcı, Allah’a inanmayan bir öğretmen, ceplerini şekerle doldurduktan sonra küçük öğrencilerine şöyle demiş: “Eğer Allah varsa, isteyin bakalım size şeker verecek mi? Ama ben var olduğum için, isterseniz size şeker verebilirim. Hem de derhal. “Sınıfın en zeki çocuğu, öğretmenin niyetini anlayıp öğretmene şunları söylemiş: “Bana şeker dokunuyor, onun yerine elma rica edeyim. Şuan yanınızda olmayan bir şeyi anında yaratıp verebilir misiniz?”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!