Sponsorlu bağlantılar

Tarihteki En Acımasız 10 Diktatör

1) Yakubu Gowon

Yakubu GowonNijerya iç savaşı denilen olaya sebep olmuştur. Bu savaşta 1 milyon sivil ve 10 bin asker hayatını kaybetmiştir. 1966’da ülkenin denetimini ele geçirmiş, Nijerya İç Savaşında (1967-1970) kuvvetlerini zafere ulaştırarak 1975’e kadar iktidarda kalmıştır. Yakubu Gowon ülkenin kuzeyinde yaşayan Anga kabilesinden geliyordu. Subaylık mesleğini seçtikten sonraBritanya’da Sandhurst’teki Kraliyet Askeri Okulunda ve Gana’da öğretim gördü. İki kez Kongo’da çarpıştı. 1963’te yarbaylığa yükseltildi, General Johnson Aguiyi-Ironsi’nin yaptığı askeri darbe (Ocak 1966) sırasında ülkeyi yöneten Yüksek askeri konsey üyeliğine ve hayatta kalan en kıdemli kuzeyli subay olarak Genelkurmay Başkanlığına atandı. Temmuz 1966’da Hausa (Kuzeyli) kökenli subayların giriştiği bir darbeyle, yeni bir askeri yönetim başa geçti.

2) Mao Zedong

Mao ZedongÇin Komünist Devrim’i lideri, iktidara geldiği ilk beş yılında 5 Milyondan fazla insanı idam ederek veya işçi kamplarına göndererek öldürdü.“İleri Büyük Atılım” ve “Kültür Devrimi” adını verdiği iki adet sosyal programı vardı. Birinci hedef Çin’i süratle endüstriyelleştirmek bu programların uygulama safhasında 20 milyondan fazla insan açlıktan öldü. Sonrasında “Sosyalist Eğitim” hamlesi adı altında kendisine muhalif entellektüelleri öldürmeye başladı.Bu program sonucuda 4-7 milyon insan öldü.100 Çiçek Harekatı ile 30 milyon insanın bir kaç ay içinde açlıktan ölmesine neden oldu. Katlettiği insan sayısı 50 milyondan fazladır. İnsanlık tarihinin en kanlı diktatörüdür.

Sponsorlu bağlantılar

3) Adolf Hitler

Adolf HitlerAlman Nazi Partisi lideri. 1934-1945 yılları arasında Almanya’nın tartışmasız tek diktatörüdür. Amacı Yahudilerden kurtulmak ve Avrupa’da hegamonya kurmaktı. Döneminde Alman endüstrisi büyük bir ivme kazanmış ve korkunç boyutlarda silahlanmıştır. 6 milyon Yahudi olmak üzere 17 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur.
Savaş sonucunda Almanya’nın yenilgisinin kesinleşmesi ve ümitsizliğin artması üzerine 30 Nisan 1945’te Berlin’de eşi Eva Braun ile birlikte intihar etmeye karar verirler. Kendilerini bir odaya kaparlar ve önce Eva Braun içinde siyanür bulunan bir kapsülü ısırır ve zehir saniyeler içinde etkisini gösterir. Hemen ardından Hitler bir siyanür kapsülünü ısırır ve eş zamanlı olarak tabancayla kafasına ateş ederek intihar eder.

4) 2. Leopold

2. Leopold1865-1909 yılları arasında hükümdarlık yapmış Belçika’nın ikinci kralıdır. Kendisi sömürgeciliğe yürekten inanıyordu. Kongo halkına yaptığı insanlık dışı eziyetler ve katliamlarla adını tarihe yazdırmıştır. II.Leopold’un hükümdarlığı döneminde, Kongo nüfusu tahminen 20-30 milyondan 9 milyonun altına düştü.

Sponsorlu bağlantılar

5) Josef Stalin

Josef StalinLenin’in ölümünden sonra 1924′te Sovyet lideri olur. İktidara gelir gelmez Sovyetleri sanayileştirmek adına tarım üretimini yok eder ve korkunç bir kıtlığa sebep olur. Ukrayna’da açlıktan öldürdüğü insan sayısı 10 milyondan fazladır. 1930′ların sonuna doğru “Büyük Temizlik” adını verdiği bir girişim yapar. Bu girişim, kendisine muhalif insanları ortadan kaldırdığı paranoyak bir kampanyaya dönüşmüştür. Stalin’in parti konuşmalarında, kendisini 32 dişini göstermeden alkışlayan delegeleri bile öldürttüğü söylenmektedir. 1939 yılında Hitler ile saldırmazlık anlaşması yapar ama Hitler bu anlaşmaya uymaz. Bunun üzerine Sovyetler müttefiklere katılır ve savaş esnasında 23.9 milyon insan ölür.

Sponsorlu bağlantılar

6) Hideko Tojo

Hideko TojoJapon İmparatorluk Kara Kuvvetleri’nin orgenerali ve Japonya’nın 40. başbakanı. 2. Dünya Savaşı sırasında Çin’de ve Güneydoğu Asya’da soykırım yaparak 5 milyondan insanın ölümüne sebep oldu.

7) 2. Nicholas

II. NicholasRusya’da 3 milyondan fazla insanın ölümüne doğrudan sebep olmuştur. Yaptığı katliamlardan dolayı “Kanlı Nicholas” olarakta bilinir.

8) Pol Pot

Pol PotKamboçya komünist harekatı lideri olan Pol Pot, iktidara geldikten sonra ülkede bir temizlik yapmaya karar verdi ve yaklaşık 2 milyon insanın ölmüne yol açtı. İnsanları köylerini terk etmeye ve çok zor şartlar altında çalışmaya zorladı. İnsanları tam olarak köle koşullarında çalıştırıyor, çok az sağlık sağlık hizmeti sağlıyor ve pek çoğunu idam ettiriyordu. Kamboçya nüfusunun yaklaşık 1/5′ini öldürmüştür.

9) Kim il-Sung

Kim il-SungKuzey Kore’ye komünizmi getiren ve katı bir diktatörlük uygulayan bir lider. Bu kişi aynı zamanda oğluna diktatörlük devreden tek komünist liderdir. Açlıktan, hastalıktan, bakımsızlıktan kırdırdığı insanların yanı sıra idamları ve suikastları ile yaklaşık 1.6 milyon Korelinin ölümüne neden olmuştur.

10. Mengistu Haile Mariam

Mengistu Haile MariamKendisi diğer komünist diktatörler gibi sanayileşme adı altında köylülere işkence etti, tarımsal faaliyetleri durdurdu ve çok büyük bir kıtlığa sebep oldu. Öldürdüğü insan sayısı tahminen 400 bin ile 1.5 milyon arasıdır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!