Sponsorlu Bağlantı

Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi

Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi

Hepimiz biliriz ki Ampulün mucidi Thomas Alva Edison’dur. Peki şuan odamızı aydınlatan ampulün bulunuş hikayesini biliyor musunuz? İşte Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi
Edison bir gezi sırasında Amerika dinamo makinesinin imalatçısı olan William Wallace tarafından, elektrik lambasını gözden geçirmesi ve görüşlerini belirtmesi için davet edilir. Edison bu lambayı dikkatlice inceler ve çok basit bir lamba olduğunu hemen kavrar. Yanında bulunan arkadaşlarına döner ve “zannedersem ben daha iyisini yaparım” der. Lamba orada hemen denenir fakat ısının çokluğundan dolayı lamba ve etrafındaki plakalar hemen erir. Ampulün Bulunuş Hikayesi de burada başlamış olur.
Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi

Bunun üzerine Edison ve 40-50 arkadaşı işe koyulmaya karar verirler. Haftalarca hatta aylarca çalışmalarını sürdürürler. Edison, ve ekibi elektrik akımından ışık elde edebilmek için ampulün içine çeşitli madenlerden teller takarlar. Fakat her denemelerinde bir kaç dakikalık ışıktan sonra teller hemen eriyiverir. Bir türlü istedikleri sonuca ulaşamazlar.

Sponsorlu Bağlantı

Ampulün Bulunuş Hikayesi

Tavsiye Yazı

Yine bir gün saatlerce çalışan Edison yorgun bir şekilde evine dönmüştü. Bu sırada evde bulunan çocuklarının gürültü etmesi üzerine karısı, “Ne boş kafalı çocuklarsınız. Babanız eve yorgun geldi, onu rahatsız etmeye utanmıyor musunuz” dedi. Karısının çocukları azarlarken kullandığı “boş” sözcüğü Edison’un aradığı bilgiydi aslında.

Sponsorlu Bağlantı

Hemen laboratuvarına koştu ve ampulün içindeki havayı boşalttı. Bu sayede aylarca üzerinde çalıştığı ampulü yakmayı başarmıştı. İçindeki hava boşaltılan ampul yakıldığında tellerin saatlerce erimediğini gördüler. Böylece Edison’un yaşamımıza kattığı aydınlığın simgesi olan ampul icat edilmiş oldu. 

Sponsorlu Bağlantı

Peki ampul başta olmak üzere onlarca icadın mucidi olan Edison’un hayat hikayesini biliyor musunuz?
Edison ilkokulu okuduğu sırada çok başarısız bir öğrenciyi ve bu yüzden de ailesi onu okuldan almıştı. Hatta ilkokul öğretmeni Edison için, “O beyinsiz bir çocuk ve hiç bir işte başarılı olamaz” demişti. Daha sonraki yıllarda da çalıştığı iş yerlerinde öğretmeninin dediği gibi başarısız olan Edison’un asla pes etmeye niyeti yoktu. Hayata küsmeyen ve çalışmayı hiç bir zaman bırakmayan Edison, elektrik ampulü başta olmak üzere insan oğlunun hayatını kolaylaştıran icatlar sayesinde tarihe adını altın harflerle yazdırmış bilim adamları listesinde kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

1 Cevap

  1. 13 Mayıs 2020

    […] çokluğundan dolayı lamba ve etrafındaki plakalar hemen erir. Ampulün Bulunuş Hikayesi de burada başlamış […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!