Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi

Hepimiz biliriz ki Ampulün mucidi Thomas Alva Edison’dur. Peki şuan odamızı aydınlatan ampulün bulunuş hikayesini biliyor musunuz? İşte Thomas Alva Edison ve Ampulün Bulunuş Hikayesi.
Edison bir gezi sırasında Amerika dinamo makinesinin imalatçısı olan William Wallace tarafından, elektrik lambasını gözden geçirmesi ve görüşlerini belirtmesi için davet edilir. Edison bu lambayı dikkatlice inceler ve çok basit bir lamba olduğunu hemen kavrar. Yanında bulunan arkadaşlarına döner ve “zannedersem ben daha iyisini yaparım” der. Lamba orada hemen denenir fakat ısının çokluğundan dolayı lamba ve etrafındaki plakalar hemen erir.

Bunun üzerine Edison ve 40-50 arkadaşı işe koyulmaya karar verirler. Haftalarca hatta aylarca çalışmalarını sürdürürler. Edison, ve ekibi elektrik akımından ışık elde edebilmek için ampulün içine çeşitli madenlerden teller takarlar. Fakat her denemelerinde bir kaç dakikalık ışıktan sonra teller hemen eriyiverir. Bir türlü istedikleri sonuca ulaşamazlar.

Yine bir gün saatlerce çalışan Edison yorgun bir şekilde evine dönmüştü. Bu sırada evde bulunan çocuklarının gürültü etmesi üzerine karısı, “Ne boş kafalı çocuklarsınız. Babanız eve yorgun geldi, onu rahatsız etmeye utanmıyor musunuz” dedi. Karısının çocukları azarlarken kullandığı “boş” sözcüğü Edison’un aradığı bilgiydi aslında.

Hemen laboratuvarına koştu ve ampulün içindeki havayı boşalttı. Bu sayede aylarca üzerinde çalıştığı ampulü yakmayı başarmıştı. İçindeki hava boşaltılan ampul yakıldığında tellerin saatlerce erimediğini gördüler. Böylece Edison’un yaşamımıza kattığı aydınlığın simgesi olan ampul icat edilmiş oldu. 

Peki ampul başta olmak üzere onlarca icadın mucidi olan Edison’un hayat hikayesini biliyor musunuz?
Edison ilkokulu okuduğu sırada çok başarısız bir öğrenciyi ve bu yüzden de ailesi onu okuldan almıştı. Hatta ilkokul öğretmeni Edison için, “O beyinsiz bir çocuk ve hiç bir işte başarılı olamaz” demişti. Daha sonraki yıllarda da çalıştığı iş yerlerinde öğretmeninin dediği gibi başarısız olan Edison’un asla pes etmeye niyeti yoktu. Hayata küsmeyen ve çalışmayı hiç bir zaman bırakmayan Edison, elektrik ampulü başta olmak üzere insan oğlunun hayatını kolaylaştıran icatlar sayesinde tarihe adını altın harflerle yazdırmış bilim adamları listesinde kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Önceki Hikaye
70, 80 ve 90 yaşlarında olan, fakat hepside 40 yaşındaymış gibi görünen üç kardeş vardır. 70 yaşındakine genç kalmanın sırrını sorarlar.  O da “80 yaşındaki abime sorun” der. 80 yaşındakine giderler, fakat o da “90 yaşındaki abime sorun” der. Nihayet 90 yaşındakine giderler ve şu ibretlik cevabı alırlar.
 DEVAMINI OKU…

Sonraki Hikaye
Ülkenin en büyük fabrikalarından birinde bir kaza meydana gelmiş ve ekonominin bel kemiği sayılabilecek fabrika bir anda üretimi durdurmak zorunda kalmıştı. Fabrikanın en önemli makinesi arıza vermişti. Bu arızayı tamir edebilmesi için yurt dışından bir mühendis buldular. Mühendis geldi, eline bir çekiç aldı. Makineye küçük bir dokunuşla vurdu ve makine çalışmaya başladı. Fatura olarak da istediği yüksek miktar paraya itiraz eden müdüre şu cevabı verdi. DEVAMINI OKU…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!