Sponsorlu bağlantılar

Topal Ördek Ne demek? Topal Ördek Kime Denir?

Bir ayağı çukurda, her an şutlanma ihtimali olan  yöneticileri, idarecileri, siyasetçileri tanımlamak amacıyla kullanılan topal ördek terimi daha çok Amerikan siyasetinde kullanılır. Genel olarak siyasi gelecekleri bitmeye yakın olan, yetkileri kısıtlanmış, siyaset sahnesinden ayrılmak üzere olanlar için kullanılan topal ördek terimi şu sıralar ülke gündemimizi de meşgul etmektedir.Topal Ördek Ne demek

Topal Ördek Ne Demek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler ile ilgili Çamlıca Cami çıkışında yaptığı konuşmasında, “Çoğunluk bizde. Bunlar neye dönmüş biliyor musun? Bunlar topal ördek” ifadelerini kullanmıştı. Peki topal ördek ne demek? Siyasette topal ördek benzetmesi kimler için kullanılıyor? Topal ördek ne anlama geliyor?

Sponsorlu bağlantılar

Topal Ördek Ne Anlama Geliyor?

Topal ördek terimi Amerikan siyasetinde sıklıkla kullanılan bir terimdir. Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Başkan ile kongrenin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için “topal ördek” benzetmesi yapılır. Topal ördek benzetmesi Amerikan siyasetinde görev süresinin sonuna gelen başkanlar için de kullanılır.

ABD siyasetinde bir çok örneği olan topal ördek kavramı başkanları en sonuncusu olan Barack Obama için geçerliydi. Barack Obama’nın görev süresinin bitimine 2 yıl kala gerçekleştirilen seçimlerde Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu ele geçirmişti. Demokrat Parti’den olan Obama topal ördek konumunda kalmıştı. Şuan ki başkan Donald Trump’ın yönetiminde ise benzer bir durum söz konusu değildir. 

Sponsorlu bağlantılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan topal ördek deyimini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için kullanmıştı. Aslında topal ördek bir hakaret değil, bir deyimdir. ABD’de üretilen bir deyim. Orijinal ismi ‘Lame Duck’ Başkan ile Kongrenin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda eli, kolu büyük ölçüde bağlanacak, rahat çalışamayacak başkan için “topal ördek” deyimi kullanılıyor. 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin üyelikleri Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti ittifakına fark atmış durumda. Ekrem İmamoğlu ise CHP İstanbul Büyükşehir Başkanı olursa bir anlamda topal ördek konumuna düşmüş olacak.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!