Sponsorlu Bağlantı

Türkiyenin ve Dünyanın Ne Kadar Suyu Kaldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar, 30-40 yıl içerisinde Türkiye’de kişi başına kullanabilen su miktarının fakir kabul edilen bin metreküp seviyesine ineceğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin hızla su fakiri bir ülke olmaya doğru gittiği uyarısında bulundu. Bayraktar, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı bin metreküpten daha az olan ülkelerin su fakiri olarak kabul edildiğini hatırlattı. Türkiye’de kullanılabilir su miktarının 112 milyar metreküp düzeyinde olduğunu belirten Bayraktar, “81 milyonluk ülke nüfusumuza göre kullanılabilir su miktarı bin 383 metreküpe kadar inmiş durumda. 30-40 yıl içinde kişi başına kullanılabilir su miktarı bin metreküp düzeyine inecek suyun damlasını bile ziyan edemeyiz” dedi. Çünkü, temiz su bulmak zorlaşacak.

SUYUN YÜZDE 74’Ü TARIMDA KULLANILIYOR

Gıda güvenliğinin ve kullanılabilir temiz suya ulaşımının  zorlaştığını işaret eden Bayraktar, Türkiye’de suyun yüzde 74’ünün  tarımda kullanıldığını ve iklim şartları nedeniyle ülkenin büyük bölümünde sulamayla tarımda verimliliğinin artırılabildiğini belirtti.

Sponsorlu Bağlantı
Tavsiye Yazı
1 MİLYAR KİŞİ SU SIKINTISI ÇEKİYOR

Dünyada su kaynakları azalırken suya talep artıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun “İçme Suyu, Sıhhi Koşullar ve Hijyende İlerleme 2017” raporuna göre, dünyada en az 1 milyar kişi su sıkıntısının olduğu bölgelerde yaşıyor. 2025 yılına kadar 3.5 milyar kişinin su kıtlığıyla karşı karşıya kalabileceğini tahmin ediliyor. Rapora göre dünyada her 10 kişiden 3’ünün (2.1 milyar) evinde temiz ve güvenilir kullanma suyu bulunmuyor. Bu kişilerin 844 milyonu içme suyuna erişemiyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün analizine göre 2040’ta 33 ülke yüksek oranda su sıkıntısı yaşayacak.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!