Sponsorlu bağlantılar

Ucuz Ekmek Sattı Suçlu Oldu

1 Lira Yerine 75 Kuruşa Ekmek Sattı

Bir market 50 kuruşa aldığı ekmeği 75 kuruşa sattı, bütün şehir ayağa kalktı. Mahkeme kararıyla ucuz ekmek satışı durduruldu.

Bir market sahibi, 50 kuruşa aldığı ekmeği tüketiciye 75 kuruşa satınca, diğer fırıncıları ve market sahiplerini kızdırdı. Mahkemeye verilen market sahibinin satışı, mahkeme kararıyla durduruldu. Antalya’da faaliyet gösteren işletme sahibi Ragıp Şahin fırın ve marketlerde 1 liraya satılan ekmeği 75 kuruşa satmaya başladı. Bu sebeple ekmek üreticileri tarafından uyarılan market işletmecisi, mahkemelik oldu.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Antalya Şubesi, Kepez ilçesinde market işleten Ragıp Şahin’i mahkemeye verdi. Antalya 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde görülen davada ekmeğin ortalama maliyetinin 87 kuruş olduğu, bu fiyatın altında satılmasının uygun olmadığını bildirdi. Mahkeme “Davalı ekmeği ortalama maliyet fiyatı altında satış yapmaktan ibaret eyleminin, haksız rekabet olduğunun tespiti ve haksız rekabetin menine” karar verdi. Kararda istinaf yolunun açık olduğu belirtildi. 

Sponsorlu bağlantılar

Ekmek Üreticileri Derneği Antalya Şubesi Başkanı Kenan Tatlı ise “Uyarılarımıza rağmen rayiç fiyatın altında satışa devam ettiler.  Biz de dava açtık. Çünkü rayiç fiyatın altında ekmek satılamaz. Mahkemenin verdiği kararı memnuniyetle karşıladık” dedi. 

Market işletmecisi Ragıp Şahin ise “Kepez’de maddi durumu iyi olmayana ucuz ekmek yedirmeye çalışıyoruz. Fırıncılarla görüşüp 50 kuruşa aldığım ekmeği 75 kuruşa satıyorum. Bu fiyat beni kurtarıyor. Günde 1200 ekmek satıyorum ama fırıncılar bana baskı uyguluyor. Bana ekmeği 50 kuruştan veren fırın da kazanıyor, ben de kazanıyorum” dedi ve ekmeği ucuz sattığı için suçlu bulunduğunu ifade etti.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!