Sponsorlu bağlantılar

Vasiyet

Eski zamanların birinde bir tüccar yaşarmış. Bu adam günün birinde ölmüş. Geride 19 kese altın bırakmış. Vasiyeti olarak da bu altınlarının yarısını oğluna, dörtte birini sadaka olarak fakirlere, beşte birini de hizmetçisine verilmesini istiyormuş.

Ailenin yaşlıları bu vasiyetin içinden çıkamamışlar. 19 kese altının yarısını oğluna vereceklerdi. 9 kese altın verseler haksızlık olacaktı. Geriye kalan hesapta tutmuyordu. Yaşlılar haftalarca düşünmelerini rağmen bu işin içinden çıkamadılar. Sonunda uzak diyarlardan birinde yaşayan bir bilgeye gitmeye karar verdiler. Ölen adamın vasiyetini bilgeye anlattıklarında, sinsice gülümseyen bilge onlara yardım edebileceğini söyledi.

Sponsorlu bağlantılar

Yaşlılardan 19 kese altını alan bilge bunları ortaya bıraktı. Bir kese altın da kendisi çıkardı. Şimdi ortada 20 kese altın vardı. Yarısı olan 10 kese altını ölen adamın oğluna verdi. Dörtte biri olan 5 kese altını fakirlere sadaka olarak dağıtılması için yaşlılara teslim etti. Beşte biri olan 4 kese altını hizmetçiye verdiğinde yerde kalan bir kese altın zaten kendisinindi. Bilge, bu bölüştürme işlemini ailenin yaşlılarının gıpta ve hayranlık dolu bakışları altında yaptıktan sonra şöyle dedi:

Sponsorlu bağlantılar

“Ümit ederim ki bu vasiyetten size verilmek istenen mesajı anlamışsınızdır. Gündelik hayatınızda karşılaştığınız zorluklar karşısında asla ümitsizliğe kapılmayın. Mutlaka bir çözüm yolu vardır. Siz yeter ki bu zorluklar karşısında pes etmeyin. Gerekirse sorunun çözümü için uzak diyarlara gidin, oralarda çare arayın. Hayatımız boyunca karşılaştığımız zorluklar bizi olgunlaştırır, hayata alıştırır. Hiç bir şey zor değildir, yeter ki onu küçük parçalara ayırmasını bilelim.

Sponsorlu bağlantılar

Unutmayalım ki zorluk çeken, eninde sonunda rahatı bulur ve bu onu mutlu eder. Sizi yıkamayan her türlü zorluk sizi daha da kuvvetlendirir. Hayatın nimetlerinin değerini bize öğreten yalnız ve yalnız hayatın zahmetleri, karşılaştığımız zorluklardır. Zorluklara sabreden, çare arayan insanlar, kolaylıklara ulaşmak için önündeki engelleri kaldıranlardır. Sonuçta zorluklar, başarının değerini arttıran ziynet eşyaları gibidir. Tıpkı sizin yaptığınız gibi, karşınıza çıkan bir zorluk karşısında pes etmemeli ve karşımıza çıkan engellere kızmamalıyız. Zorluklara kızmak onu yenemeyeceğimiz anlamına gelmez. Gülün dikene katlanması nasıl ki onu güzel kokulu yapar, sizinde zorluklara katlanmanız sizi mutlu kılar.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!