Sponsorlu bağlantılar

Yeni Dolandırıcılık Yöntemlerine Dikkat

İstanbul’da yaşayan bir arkadaşımın başına gelen bu olaya karşı herkes uyanık olması açısından bu yazıyı paylaşıyorum. Lütfen sonuna kadar okuyup bilinçlenelim. Kurban bayramında tatile çıkmak için hazırlık yapan arkadaşım, internet üzerinden araba kiralamak için gördüğü bir ilanı tıklar. İlanda, “Bayrama özle araç kiralama” yazmaktadır. Araç kiralama şirketinin telefonunu arayan arkadaşım “9 günlük araç kiralamak istediğini” söyleyip fiyat alır. İstediği aracı 9 gün için 1000 Tl. ye anlaşır. Araç kiralama şirketi sözleşmeyi adrese teslim edebileceklerini söyler. Bu hizmetten memnun olan arkadaşım adresini verir ve bir kaç saat içinde kiralama şirketinin personeli sözleşmeyi getirir.

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor fakat sözleşmeyi imzalayan arkadaşım 1000 Tl. ödemeyi yapar. Sözleşmede yazan aracı teslim alma tarihi gelince, kiralama şirketini arayan arkadaşım telefonlara cevap alamaz. Defalarca denemesine rağmen karşı taraf telefonları açmaz hatta bir kaç telefonu da kapatılmıştır bile. Dolandırıldığını anlayınca hemen polise başvurur ve kendisi gibi onlarca kişinin bu yöntemle dolandırıldığını öğrenir.

Sponsorlu bağlantılar

Aslında bu dolandırıcıların ne bir iş yeri ne de kiralanacak otomobilleri vardır. İnternet üzerinden “Bayrama özel araç kiralama fırsatı,” “Özel günleriniz için adrese teslim araç temin edilir” gibi ilanlarla mağdurlarını tuzaklarına düşürmektedirler. İş yeri adresi olarak sahte bir adres gösterip kurumsal bir şirket oldukları imajı veren dolandırıcıların telefonlarını da iptal ettirdikleri anlaşılmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

Yaşananlardan Ders Alabilmek

Hepimiz bugüne kadar ana haber bültenlerine haber olan yüzlerce dolandırıcılık yönteminden haberdar olmuşuzdur. Dolandırıcıların akla hayale gelmeyecek yöntemlerine hayret etmişizdir. Her seferinde “bu kadarına da pes” dedirtecek dolandırıcılık yöntemlerini keşfeden çetelere karşı hepimiz uyanık olmalıyız. İnternet üzerinden elbette alış veriş yapılabilir fakat alış veriş yapacağımız veya hizmet satın alacağımız kurumu iyi araştırmalı, varsa referanslarını incelemeli, tamamen güven sağlıyorsa alışverişi gerçekleştirmeliyiz. Şirketin geçmişine bakmalı, mümkün olduğunca bilinir, kurumsal şirketlerden hizmet veya ürün satın almalıyız.

Sponsorlu bağlantılar

Yüzlerce Kişiyi Kandırmışlar

Arkadaşımın ve diğer mağdurların şikayetlerini değerlendiren emniyet güçleri bu dolandırıcılık çetesinin yeni ilanlarla, yeni adres ve telefon numaraları ile faaliyetlerine devam ettiğini belirleyip, kısa bir  takip ile sonunda çete elemanları yakalanmış fakat canlarını yaktıkları yüzlerce mağdur, kayıplarını geri kurtarabilme telaşına düşmüştür.

Sponsorlu bağlantılar

Arkadaşımın başına gelen bu olay aslında hepimize bir ders olmalı ve alın terimizle kazandığımız kazancımızı bu gibi kişilere kaptırmamalıyız…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!