Sponsorlu bağlantılar

Yeniçeri Kıyafetleri

19. yüzyılda Almanya’nın Mülheim kasabasında Ren Nehrinin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar yaşardı. Fransızlar her sene Ren Nehrinin Almanların yaşadığı tarafına geçer, Alman çiftçilerin o sene yetiştirdiği bütün mahsulü toplar geri dönerlerdi. O dönemde çok güçsüz ve zayıf olan Almanlar buna itiraz edemez çaresizlik içerisinde ürünlerini Fransızlara bırakırlardı.

Bu durumdan kurtulmanın çaresini Osmanlı Devletinden yardım istemekte bulan Almanlar, Fransızların bu zorbalıklarını bildiren bir mektup yazmaya karar vermişlerdi. Bir şey olunca çareyi Osmanlı Sultanına bildirip yardım istemekte bulurlardı. Almanların yazdığı mektupta kısaca şunlar yazmaktadır: “Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden alıyor, bizi aç ve açıkta bırakıyorlar. Siz ki bütün dünyaya hükmedip adalet götüren bir imparatorluğun sultanısınız, siz ki adalet dini İslamiyetin halifesisiniz. Bizi içinde kaldığımız Fransız zulmünden kurtarın. Asker gönderinde hiç olmazsa bu sene mahsulümüz bize kalsın.”

Sponsorlu bağlantılar

O dönem Osmanlı imparatorluğu çöküş dönemine girmişti. Mektubu inceleyen Padişah asker göndermeyi gerekli görmez. Bunun yerine Almanlara asker kıyafeti göndermeye karar verir. İçerisine Yeniçeri kıyafetleri dolu üç çuval elbiseyle beraber yazdığı mektubu Almanlara gönderir. Padişahın mektubu şöyledir: “Fransızlar korkak insanlardır. Onlar için asker göndermemize gerek yoktur. Yeniçeri kıyafetleri onlar için yeterlidir. Gönderdiğim yeniçeri kıyafetlerini adamlarınıza giydirin ve Ren nehrinin Fransızlara yakın yerlerinde dolaştırın. Karşıdan gören Fransızlar için bu kafidir. “

Mahsul zamanı yaklaştığında Alman çiftçiler Osmanlı Padişahının gönderdiği yeniçeri kıyafetlerini giyip Ren nehrinin etrafında dolaşmaya başlarlar. Bunu gören Fransızlar korkudan ne yapacaklarını bilemezler. Fransızlar arasında “Osmanlı Devletinin Almanlara yardıma geldikleri” konuşulmaya başlanır. Bu durum Fransızlar arasında hızla yayılır ve korkudan köylerini bile terk ederek iç kesimlere doğru kaçmaya başlarlar.

Sponsorlu bağlantılar

Osmanlının üstün zekası ile Fransız yağmacılarından kurtulan Mülheim sakinlerinin, bu durum gönüllerinde taht kurar. Kasabanın en yüksek yerine Osmanlı bayrağını asarlar, giydikleri Yeniçeri kıyafetlerini de Karlsruhe müzesine koyup sergilemeye başlarlar. Ayrıca, olayın yıl dönümünde karnaval düzenleyip, hadiseyi karnaval havasında kurtlarlar.
Bu olay, Osmanlının sadece yeniçeri kıyafetleriyle Almanları, Fransızların elinden kurtardığını gösteren mazimizin altın sayfalarında gururla yer alır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

1 Cevap

  1. Muammer dedi ki:

    Insaniz, faniyiz, allah bizleri dogru yoldan ayirmasin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!