Sponsorlu bağlantılar

YKS’se Sistem Yine Değişti

YKS’de 0.5 Ham Puan Kuralı Değişti

Sınava 3 Hafta Kala Yine Değişiklik

Açıklandığı tarihten itibaren sürekli değişikliğe uğrayan, son olarak da 24 Haziran 2018 seçimleri yüzünden bir hafta sonraya ötelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) yine değişiklik oldu. Sınava sayılı günler kala YÖK, adayların puanlarının hesaplanabilmesi için 0.5 ham puan yani yarım net çıkarma kuralını değiştirdi.

0.5 ham puanı kaldırılması gerektiği uzun süredir tartışılıyordu. Bu kurala göre YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adaylar Türkçe ve Matematik testlerinden 0.5 ham puan yani yarımşar net çıkaramazlarsa puanları hesaplanmayacaktı. Aynı şekilde sınavın ikinci oturumunda Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) adaylar sorumlu oldukları iki testten de 0.5 ham puan almak zorundaydı.

Sponsorlu bağlantılar

YÖK Kuralı Nasıl Değiştirdi?

YÖK bu kurallarla ilgili değişiklik yaptı. Artık adaylar her iki testten değil, yalnızca bir testten de 0.5 ham puan alırlarsa puanları hesaplanacak. YÖK’ün 31 Mayıs 2018 tarihli toplantısında aldığı karar şöyle; “2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden 0.5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerinin en az birinden en az 0.5 ham puan almış almaları gerekir.”

Yeni Kılavuz Yayımlandı

2018 YKS kılavuzu da şöyle değişti: “TYT puanının hesaplanabilmesi  için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0.5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır. AYT ve YDT’de adayların puanlarının (A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanabilmesi için ilgili testlerin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanların açıklanacaktır.”

Sponsorlu bağlantılar

 

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!